Powołanie Klubów Dyrektorów Małych Szkół

Kuratorium Oświaty w Kielcach  w ramach wspomagania Dyrektorów Małych Szkół  z terenu województwa świętokrzyskiego podjęło inicjatywę powołania z początkiem roku szkolnego 2021/2022 trzech Klubów Dyrektorów Małych Szkół z siedzibą w:

• Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku,
  • Szkole Podstawowej w Szczecnie,
  • Szkole Podstawowej im. Ziemi Sandomierskiej w Słupczy.

Wytypowano liderów Klubów, którymi zostali:

• Pan Zdzisław Dudzic – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku,
  • Pani Monika Janus – dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczecnie,
  • Pani    Barbara    Faryniarz    –    dyrektor    Szkoły    Podstawowej   im.    Ziemi Sandomierskiej w Słupczy.
  • Klub jest formułą otwartą i „zrzesza” Dyrektorów Małych Szkół z terenu województwa świętokrzyskiego na zasadzie dobrowolności. Celem Klubu jest:

• równy dostęp terytorialny dyrektorów Małych Szkół do spotkań,
    • wsparcie dyrektorów Małych Szkół w realizacji ich zadań,
      • współpraca między Małymi Szkołami, których organem prowadzącym jest osoba prawna lub osoba fizyczna,
      • dzielenie     się     wiedzą,    doświadczeniem     i     ciekawymi     rozwiązaniami w zarządzaniu Małą Szkołą,
      • wymiana doświadczeń, zasobów, pomysłów pomiędzy dyrektorami Małych Szkół,
      • czerpanie od siebie nawzajem inspiracji,
      • podnoszenie kompetencji w zarządzaniu Małą Szkołą,
        • tworzenie     płaszczyzny     wymiany     intelektualnej     między     dyrektorami, nauczycielami,
        • rozwój osobisty i zawodowy dyrektorów Małych Szkół.

W ramach  działalności  Klubów  będą  odbywać  się  spotkania  klubowe,  spotkania  z ekspertami, wizyty partnerskie i studyjne, prowadzone będą rozmowy i dyskusje.

Z początkiem października odbyły się pierwsze spotkania inaugurujące powołanie Klubów, podczas których przedstawiono informacje na temat celów działalności Klubów Dyrektorów Małych Szkół, przeprowadzono badanie potrzeb w zakresie tematyki, ustalono terminy kolejnych spotkań. Podczas dyskusji i rozmów dyrektorzy podkreślali, jak w funkcjonowaniu placówek prowadzonych przez osoby prawne lub osoby fizyczne ważna jest dobra współpraca z jednostką samorządu terytorialnego. Kadra kierownicza dzieliła się swoimi sukcesami i troskami związanymi z organizacją kształcenia i działalnością szkół. Na spotkaniach dyrektorzy zostali zapoznani ze zmianami w zakresie sprawowania nadzoru pedagogicznego obowiązującymi  od nowego roku szkolnego 2021/2022 oraz przypomniano kompetencje stanowiące i opiniujące rady pedagogicznej.

W dniu 4 października 2021 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku w spotkaniu uczestniczyło 17 dyrektorów Małych Szkół z powiatów koneckiego, skarżyskiego, starachowickiego, ostrowieckiego oraz kieleckiego ( z gminy Nowa Słupia, Mniów, Bodzentyn). Działalność Klubu zainaugurował Pan Zbigniew Wojciechowski

– Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach, który zaznaczył, że sprawa funkcjonowania Małych Szkół w naszym województwie nie jest marginalna  i  wymaga  ze  strony  organu  nadzoru  pedagogicznego  szczególnej  uwagi.  Pan Z. Wojciechowski podkreślił, że Kuratorium jest otwarte na współpracę z dyrektorami Małych Szkół i zachęcał do wymiany doświadczeń w kierowaniu szkołami.