Wizyta uczniów z Jeziorka w Immanuel Kant Gymnasium w Hamburgu

W dniach 26.09- 01.10.2022 9 uczniów z klas 7-8  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka  wraz z opiekunami Markiem Sieńkiem i Markiem Telką wzięło udział w wymianie szkolnej z uczniami Immanuel Kant Gymnasium  w Hamburgu.

Młodzież realizowała projekt badawczy  pt: „ Pogoda i klimat” z zakresu nauk matematyczno- przyrodniczych w ramach programu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży „ Eksperyment Wymiana”. Jest to program, którego głównym celem jest uczenie się poprzez samodzielne dociekanie i odkrywanie, poznawanie najnowszych technologii i międzykulturowe doświadczenia.

Ważnym elementem projektu jest rozwijanie kompetencji z zakresu nauk ścisłych, językowych, jak również rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków.

Uczniowie pracowali w zespołach, których zadaniem było samodzielne skonstruowanie czujników pomiaru temperatury oraz stężenia pyłów pm, następnie dokonanie pomiarów w różnych miejscach miasta, zebranie wyników  oraz ich interpretacja.

Młodzież odwiedziła także MINTarium w Hamburgu, gdzie mogła sprawdzić umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i pracę zespołową.

W części turystycznej wielką atrakcją było zwiedzanie zabytków Hamburga, rejs po Elbie oraz wizyta w Miniatur Wunderland, gdzie uczniowie mogli zobaczyć najpiękniejsze miejsca na ziemi w miniaturze.

Wspólna praca, posiłki i czas wolny zintegrowały obydwie grupy, dzięki czemu zniknęły bariery językowe, w ich miejscu pojawiła się znakomita atmosfera i świetna zabawa.

Kolejną odsłoną projektu będzie rewizyta młodzieży z Niemiec w Jeziorku zaplanowana na dni 03-08 lipca 2023.

Projekt został dofinansowany w 80% przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, pozostałe 20% to wkład własny Szkoły Podstawowej w Jeziorku.

Koordynatorami projektu są p. Julia Keune i p. Marek Sieniek.