Program ,,Klub Bezpiecznego Puchatka"

W roku szkolnym 2013/14 Pierwszoklasiści naszej szkoły przystąpili do programu „Klub Bezpiecznego Puchatka”.

Pierwszy rok w szkole jest ważnym czasem dla każdego dziecka. Wkracza ono w nową rzeczywistość, która wymaga od niego większej samodzielności i odpowiedzialności. Okres szkoły to czas wspaniałej przygody: poznawanie świata, zawieranie nowych znajomości, zdobywanie ważnych umiejętności. Przed Pierwszoklasistami zupełnie nowe wyzwania i pierwsze samodzielne decyzje.

„Klub Bezpiecznego Puchatka” jest programem edukacyjnym skierowanym do dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych uczniów na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa. Program edukacyjny ,,Klub Bezpiecznego Puchatka” będą w naszej szkole realizować uczniowie klasy I pod opieką wychowawczyni Agaty Jaworskiej.

W dniach 18 – 21 listopada nasi uczniowie będą pisać Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa dla Pierwszoklasistów.

GŁÓWNE CELE PROJEKTU:

1.  Wdrożenie dzieci w wieku wczesnoszkolnym do stosowania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach   życiowych.
  2. Kształtowanie u dzieci właściwych postaw w obliczu zagrożenia.
  3. Edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

1. Zaznajomienie dzieci z różnymi typami zagrożeń, jakie mogą mieć do czynienia w codziennych sytuacjach życiowych.
  2.  Wskazywanie, jak unikać niebezpieczeństw na drodze, w domu i w szkole.
  3. Nauka właściwych zachowań w obliczu zagrożenia.
  4. Kształtowanie odpowiednich postaw w kontaktach z osobami obcymi.
  5. Zapoznanie z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym.
  6. Kształtowanie postawy wzorowego pieszego, rowerzysty i pasażera.

ZASADY PROGRAMU:

1. Nauczyciel klasy I realizuje program poprzez przeprowadzenie zajęć dotyczących bezpieczeństwa na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.
  2. Po przeprowadzeniu zajęć, przekazuje uczniom książeczki z grami i zabawami, które pomogą utrwalić zdobytą na zajęciach wiedzę na temat bezpiecznych zachowań uczniów.
  3. Uczniowie, wykonują zadania w domu, pod kierunkiem rodziców.
  4. Po rozwiązaniu wszystkich zadań, uczniowie przynoszą książeczki do klasy, co jest warunkiem zdobycia Dyplomu Klubu Bezpiecznego Puchatka.
  5. Na zebraniach z rodzicami, nauczyciel poinformuje o realizacji programu.
  6. W czasie realizacji programu odbędzie się spotkanie uczniów z funkcjonariuszem Policji na temat zagrożeń podczas drogi do szkoły, w szkole, w domu.
  7. Wychowawca w klasie przygotuje gazetkę dotyczącą zadań realizowanych w ramach programu Klub Bezpiecznego Puchatka.
  8. Po realizacji programu, nauczyciel złoży sprawozdanie z przeprowadzonych działań.
  9. Po zakończeniu działań, szkoła nabywa prawo do posługiwania się Certyfikatem "Klubu Bezpiecznego Puchatka".