Projekt ,,KidSpeak'' w naszej szkole

Nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowego projektu KidSPEAK we współpracy z największą na świecie studencką organizacją AIESEC działającą przy uczelniach mieszczących się w Kielcach.

Projekt KidSPEAK ma na celu rozbudzanie w dzieciach ciekawości i zainteresowania innymi kulturami od najmłodszych lat. Możliwe jest to dzięki  współpracy  z wolontariuszami, którzy przyjeżdżają do Polski z całego świata. Prowadzą oni w szkołach warsztaty językowo – kulturowe  w języku angielskim. Podczas zajęć dzieci poznają kulturę i historię krajów, z których pochodzą wolontariusze, uczą się języka angielskiego poprzez praktykę. Celem warsztatów jest poszerzenie horyzontów poznawczych uczniów, wzbudzenie zainteresowania światem, zachęcenie ich do dalszej nauki języków obcych oraz budowanie tolerancji międzykulturowej.

W dniach 9 – 13 maja 2016 w ramach projektu KidSpeak gościliśmy w naszej szkole Aayusha i Carsona. Wolontariusze prowadzili lekcje języka angielskiego z uczniami, opowiadali o swoich krajach – Indiach i Hong Kongu. Mimo, iż czasami język sprawiał nam problemy, głównie z powodu innego akcentu, staraliśmy się z całych sił czynnie uczestniczyć w lekcjach.

Aayush opowiedział nam o wielu ciekawych zasadach panujących w jego kraju, mianowicie witamy się i jemy jedynie prawą ręką. Wodę pije się bez dotykania naczynia ustami. Jeżeli zostaniemy zaproszeni na wspólną uroczystość do domu, którego mieszańcy zdejmują obuwie, należy wówczas zrobić to samo. Obowiązuje również zakaz wstępu do kuchni.

Dowiedzieliśmy się również co się je w Indiach, a także jakie niesamowite zwierzęta tam żyją.

Równie ciekawe były lekcje prowadzone przez Carsona. Wszyscy uczniowie zgłębiali tajniki pisania i czytania po chińsku, a także dowiedzieli się więcej o naturze i kulturze Hong Kongu.

Naszym dzieciom bardzo się spodobał pomysł dodatkowych 5-10 dni wolnych od szkoły z powodu występowania tajfunów. Zainteresował nas też problem występowania dużej ilości małp i sposoby radzenia sobie z nimi. Wszyscy byliśmy oczarowani nowoczesnymi i wysokimi budynkami, które znajdują się w Hong Kongu.

Uczestnictwo w projekcie zapewniło atrakcyjne rozszerzenie nauki języka angielskiego w naszej szkole.

Realizacja projektu ,,KidSpeak” przez Publiczna Szkołę Podstawową w Jeziorku przyniosło wiele korzyści. Było to jednak możliwe dzięki temu, że do pomocy włączyła się Rada Rodziców, za co gorąco dziękujemy.

Szczególne podziękowania należą się Państwu Agacie i Stanisławowi Kurpińskim, którzy gościli studentów w swoim gospodarstwie agroturystycznym ,,Smreczyny Bobra”.